2021 Scrapbook

Home
Up

2009 Scrapbook
2010 Scrapbook
2011 Scrapbook
2012 Scrapbook
2013 Scrapbook
2014 Scrapbook
2016 Scrapbook
2017 Scrapbook
2018 Scrapbook
2019 Scrapbook
2020 Scrapbook
2021 Scrapbook

 

Post Card (Front)
 
Post Card (Reverse)

 

Index

Getting the Word Out

Thursday BBQ Social

Opening Ceremony

The Festival Grounds and Guests

The Performers
- Billy Whitefox
- Dock Silverhawk
- Ed WindDancer
- Gareth Laffely
- Johnny Kee
- Lowery Begay
- Painted Raven
- Shelley Morningsong & Fabian Fontenelle
- Pete Conde  (2019 Paula Ellis Memorial Flute Players' Competition Winner)
- Open Mic

East Meets West - Jim Sawgrass Native American Village

The Vendors & Exhibitors
- Flute Makers
- Art & Crafts
- Performers

- Food
- Exhibitors

2021 Artists', Flute Players' and Flute Makers' Competitions
- Artists' Competition
- Flute Makers' Competition
- Flute Players' Competition

Workshops

Silent Auction & Raffle

(Click on the thumbnail images below to see an enlarged version.)

Getting the Word Out

City of Melbourne Proclamation Presentation

Melbourne Mayor Paul Alfrey, with Native Rhythms Chair Martha Pessaro, and board members Zeta Gibbs, and Claire Ellis.

Brevard County Proclamation Presentation

Brevard County District 4 Commissioner Curt Smith, with Native Rhythms Chair Martha Pessaro, and board members Zeta Gibbs, and Claire Ellis. 

[Photos below provided by Native Rhythms Festival's official photographer, Lou Seiler.
Find all of Lou's 2021 NRF photos at full resolution at
  https://louseilerjr.smugmug.com/Native-Rhythms-Festival/n-3Zsz83/NRF-2021/, where you may order prints. 
Contact Lou directly at lseiler@cfl.rr.com for permission to republish.
]

 

(Click on the thumbnail images below to see an enlarged version.)

 

Thursday BBQ Social

Hosted and sponsored by the Candlewood Suites

 

Opening Ceremony

 

The Festival Grounds & Guests

 

The Performers

Billy Whitefox
Dock Silverhawk
Ed WindDancer
Gareth Laffely
Johnny Kee
Lowery Begay
Painted Raven
Shelley Morningsong & Fabian Fontenelle
Pete Conde
2019 Paula Ellis Memorial Flute Players' Competition Winner
Open Mic

 

East Meets West
Jim Sawgrass Native American Village

 

The Vendors & Exhibitors

Flute Makers

American Indian Creations

Flight Feather Flutes

Joe Loftin Flutes

Medicine Wind Flutes

Red Wind Flutes

Spiral Flutes

Turtle Mound Flutes

Willow Creek Woodcraft

Woodsounds Flutes

Yanko Enterprises
Art & Craft Vendors

Anikituhwaki Crafts

Antonio Grant

Backwoods

Gunny Sack Guitars

Inner Mountain Stones & Woods

Native Andes

One Nation Art Apparel

Overrocker Novelty

Pine Away Baskets

R&R Collectables

RedHanded Trade

Robin's Crafts

Ruth Ann's Southwest Treasures

Sol Essence

The Wikiup

Trailwalker Crafts

Wild Sage - Native American Jewelry

Will Davis

Wind In Her Hair

You Rock Crystals
Performers

Billy Whitefox

Dock Silverhawk

Gareth Lafely

Johnny Kee

Lowery Begay

Painted Raven

Shelley Morningsong & Fabian Fontenelle
Food Vendors

Ms O's Grill on Wheels

Hungry Hippies

Slow & Low BBQ
Exhibitors

AAA

Boy Scout Troop 520

Brevard Backyard Beekeepers Inc.

Brevard County - Solid Waste Management

Field Manor

Indian River & River Wind Flute Circles

Green Gables

League of Women Voters

Right to Clean Water

Orlando VA Healthcare System

Wild Horse Rescue Center

Zonta Club of Melbourne

 

2021 Competitions

Art Competition

Artist Winners: Yvonne Long, Rhonda Hasner, & Cindy Morrison

1st Place - Rhonda Hasner

2nd Place - Yvonne Long

3rd Place - Cindy Morrison
Flute Makers' Competition

Flute Maker Winners: Utah Farris, Brent Haines,
& Joe Loftin

1st Place - Utah Farris

2nd Place - Brent Haines

3rd Place - Joe Loftin

Billy Whitefox
Flute Players' Competition
Paula Ellis Memorial Flute Players' Competition

Flute Player Contestants: Susan Hilt, Joyce Bugaiski (competition coordinator), Kiriel Solene, Susan Winston, Gaby Nagel, David Reeves, & Byron Ellis (competition sponsor)

Flute Competition Judges

David Reeves

Gaby Nagel

Kiriel Solene

Susan Hilt

Susan Winston

Flute Player Winners: Susan Winston, Gaby Nagel, & David Reeves

1st Place: David Reeves

2nd Place: Gaby Nagel

3rd Place: Susan Winston

 

Workshops

 

Silent Auction & Raffle

Artwork
Flutes
Other Musical Instruments

 

Please send questions or comments regarding this website to webmaster@nativerhythmsfestival.com.