2019 Scrapbook

Home
Up

2009 Scrapbook
2010 Scrapbook
2011 Scrapbook
2012 Scrapbook
2013 Scrapbook
2014 Scrapbook
2016 Scrapbook
2017 Scrapbook
2018 Scrapbook
2019 Scrapbook

 

 

Index

Getting the Word Out
- Native Rhythms Proclamations
- News Coverate

Opening Ceremony

The Festival Grounds and Guests

The Performers
- Billy Whitefox
- Dock Green Silverhawk
- Ed WindDancer's Cultural Experience
- Hawk Henries
- Jamie Empert  (2018 Players' Competition Winner)
- Jonny Lipford
- Painted Raven
- Randy Granger
- Shelley Morningsong & Fabian Fontenelle

The Vendors & Exhibitors
- Food Vendors
- Flute Makers
- Artists
- Performers
- Exhibitors

2019 Artists', Flute Players' and Flute Makers' Competitions
- Artists' Competition
- Flute Makers' Competition
- Paula Ellis Memorial Flute Players' Competition

Workshops

Silent Auction & Raffle

Native Rhythms Proclamations

Brevard County Proclamation Presentation (October 23, 2018)
Presented by Brevard County Commissioner Kurt Smith to NRF Chair Martha Pessaro
City of Melbourne Proclamation Presentation (October 23, 2018)
Presented by Melbourne Mayor Kathy Meehan to NRF Chair Martha Pessaro

News Coverage

[Click on images to view larger, readable versions.]

There are usually many community activities going on in Brevard County on Native Rhythms Festival weekend. Florida TODAY is our major newspaper in Brevard County. Thank you Florida TODAY for including our festival in your coverage.

Florida TODAY (November 10, 2019)

In addition to our major daily newspaper, Florida TODAY, we have a local weekly publication called the Hometown News. There are actually five different editions of our Brevard County's Hometown News: Melbourne, Palm Bay, Suntree/Viera, the Beaches, and North County.  
Hometown News (October 25, 2019)
Hometown News (November 15, 2019)

[Photos below provided by Native Rhythms Festival's official photographer, Lou Seiler.
Find all of Lou's 2019 NRF photos at
 
louseilerjr.smugmug.com/organize/Native-Rhythms-Festival/NRF-2019
Contact Lou directly at lseiler@cfl.rr.com for permission to republish.
]

 

(Click on the thumbnail images below to see an enlarged version.)

 

 

Opening Ceremony

 

The Festival Grounds & Guests

 

The Performers

Billy Whitefox
(Veterans' Tribute)
Dock Silverhawk
Ed WindDancer's Cultural Experience
Hawk Henries
Jamie Empert
(2018 Flute Players' Competition Winner)
Jonny Lipford
Painted Raven
Randy Granger
Shelley Morningsong & Fabian Fontenelle

 

The Vendors & Exhibitors

Flute Makers

Brad Young - 4 Wind Flutes

Flight Feather Flutes

Terry Frazier - Frazier Sculpture

Ray Wood - Island Flutes

George Tortorelli - Medicine Wind Music

Dan Arrington - Northern Lights - Southern Spirit

Danica Lee - Painted Stick Flutes

David Graves - Spiral Flutes

Peter Churcher - Willow Creek Woodcraft

Brent Haines - Woodsounds Flutes

Allan Yanko - Yanko Enterprises
Artists

Artmouse Creations

Bear & Beaver

Fantasy Carvings by TJ Kleens

Fire Thunder Trading Post

Home Body Products

Kaye's Wares

Little Fox Creations

Morning Crow Creations

Native Andes Center

One Nation Art Apparel

Pine Away Baskets

R&R Collectables

Ruth Ann's Southwest Treasures

Spotted Pony Traders

Stag's Leap Leatherworks

Turquoise Showcase

Wild Sage - Native American Jewelry

Will Davis Art
Performers

Billy Whitefox

Green Leppard (Dock Silverhawk)

Ed WindDancer

Hawk Henries

Jonny Lipford

Painted Raven

Randy Granger

Shelley Morningsong & Fabian Fontenelle
Food Vendors

Jersey Girl

Moo's Soft Serve

Ozetta's Grill on Wheels

Samson's Grill

Slow & Low BBQ

Twisted Sisterz

Boy Scout Troop 520
Exhibitors

American Soldier Then & Now - American Legion

Brevard Backyard Beekeepers

Space Coast Birding & Wildlife Festival

Bob Brinck Flintknapping

Imagine Our Florida

Indian River Flute Circle - "Learn to Play a Flute"

Sea Turtle Preservation Society

Seminole Encampment

Sons of Union Veterans of the Civil War

Wild Florida Rescue

Wild Horse Rescue Center

Zonta Club of Melbourne

 

2019 Competitions

Art Competition
2019 Native Rhythms Art Competition Entrants

3rd Place - Tacy Welch

3rd Place - Tacy Welch

2nd Place - Rhonda Hasner

2nd Place - Rhonda Hasner

1st Place - Amber Dawn Waite

1st Place - Amber Dawn Waite

2019 Native Rhythms Art Competition Winners

Betty Denehy

Charlette Reeves
Flute Makers' Competition

3rd Place - Dan Arrington

3rd Place - Dan Arrington

2nd Place - Utah Farris

2nd Place - Utah Farris

1st Place - Danica Lee

1st Place - Danica Lee

2019 Native Rhythms Flute Makers' Competition Winners

Hawk Henries
Paula Ellis Memorial Flute Players' Competition

2019 Native Rhythms Paula Ellis Memorial Flute Players' Competition Entrants

Entrants at the Awards Ceremony

3rd Place - Betty Jones

3rd Place - Betty Jones

2nd Place - Dave Reeves

2nd Place - Dave Reeves

1st Place - Pete Conde

1st Place - Pete Conde

 

Workshops


Dock Silverhawk

Dock Silverhawk

Hawk Henries

Hawk Henries

Jamie & Joe Empert

Jamie & Joe Empert

John Ellis

John Ellis

John Pasko

John Pasko

Jonny Lipford

Jonny Lipford

Joyce Bugaiski

Joyce Bugaiski

Painted Raven

Painted Raven

Pam Dickey

Pam Dickey

Randy Granger

Randy Granger

Sydney Phipps

Sydney Phipps

Tom Ransom

Tom Ransom

 

Silent Auction & Raffle

 

 

Please send questions or comments regarding this website to webmaster@nativerhythmsfestival.com.