2017 Scrapbook

Home
Up

2009 Scrapbook
2010 Scrapbook
2011 Scrapbook
2012 Scrapbook
2013 Scrapbook
2014 Scrapbook
2016 Scrapbook
2017 Scrapbook

 

 

Index

Getting the Word Out

Opening Ceremony

The Festival Grounds and Guests

The Performers
- Robert Mirabal
- Arvel Bird
- Steven Rushingwind & the Native Groove
- Randy Granger
- Scott August
- Dock Green Silverhawk
- Ed WindDancer
- Painted Raven
- Mark McGourley
- Sydney Kokopelli Girl Phipps
- Johnny Kee & Ken Holt
- Mike Cook   (2016 Players' Competition Winner)

Performers on Video

The Vendors & Exhibitors
- Food Vendors
- Flute Makers & Artists
- Performers
- Exhibitors & Sponsors

2017 Artists', Flute Players' and Flute Makers' Competitions
- Artists' Competition
- Flute Makers' Competition
- Flute Players' Competition

Workshops

Silent Auction & Raffle

(Click on the thumbnail images below to see an enlarged version.)

Getting the Word Out

City of Melbourne Proclamation
October 24, 2017
Cultural Arts Showcase
October 29, 2017

[Photos below provided by Native Rhythms Festival's official photographer, Lou Seiler.
Find all of Lou's 2017 NRF photos at full resolution at
  www.louseilerjr.phanfare.com/nrf-2014/, where you may order prints. 
Contact Lou directly at lseiler@cfl.rr.com for permission to republish.
]

 

(Click on the thumbnail images below to see an enlarged version.)

 

Opening Ceremony

 

The Festival Grounds & Guests

 

The Performers

Robert Mirabal
Arvel Bird
Steven Rushingwind & the Native Groove
Randy Granger
Scott August
Dock Green Silverhawk
Ed WindDancer
Ed WindDancer's "Becoming the Feather" Cultural Experience
Painted Raven
Mark McGourley
Sydney Kokopelli Girl Phipps
Johnny Kee & Ken Holt
Mike Cook
(2016 Flute Players' Competition Winner)

 

Performers on Video

 

The Vendors & Exhibitors

Food Vendors
Flute Makers & Artists
Performers

Arvel Bird

Steven Rushingwind

Randy Granger

Painted Raven

Johnny Kee

Ken Holt

Mark McGourley
Exhibitors & Sponsors

 

2017 Competitions

Art Competition

3rd Place - Utah Farris

2nd Place - Amber Dawn Waite

1st Place -
Charlette Reeves

The Winners

Flute Makers' Competition

2nd Place - Utah Farris

1st Place - Brad Young

The Winners
Flute Players' Competition

Daniel Sanchez - 2nd Place

Daniel Sanchez - 2nd Place

Daniel Sanchez - 2nd Place

Deb Almy - 1st Place

Deb Almy - 1st Place

Deb Almy - 1st Place

Peter Conde - 3rd Place

Peter Conde - 3rd Place

Peter Conde - 3rd Place

David Reeves

David Reeves

David Reeves

Scott Shuffitt

Scott Shuffitt

Scott Shuffitt

Betty Denehy

Betty Denehy

Betty Denehy

The Competitors

The Judges

The Winners

 

Workshops

 

Silent Auction & Raffle

 

Please send questions or comments regarding this website to webmaster@nativerhythmsfestival.com.